Breadcrumb / Tulossa

Suomalaisen Saunan Päivästä liputuspäivä

Sauna on oleellinen osa suomalaisuutta. Suomen Saunaseura ja Sauna from Finland keräävät Suomen satavuotisjuhlavuoden 2017 aikana kansalaisadressin edistääkseen kesäkuun toisena lauantaina vietettävän Suomalaisen Saunan Päivän nostamista vakiintuneeksi liputuspäiväksi.

Suomensukuiset kansat aloittivat saunomisen jo 10 000 vuotta sitten, jonka jälkeen sauna on kulkenut vaiheikkaan tien nykypäivään. Löylyttelyn perinne elää Suomessa vahvana edelleen. Nousukautta todistavat yleisten saunojen ja saunatapahtumien suosio.

Nykyajan Suomessa on laskettu olevan yli kolme miljoonaa saunaa – enemmän kuin henkilöautoja. Suomalaisen saunan ympärillä oleva monialainen liiketoiminta on voimakkaassa kasvussa, ja työ maailman parhaan saunaelämyksen puolesta kantaa hedelmää.

Suomalaisen Saunan Päivää on vietetty vuosittain kesäkuun toisena lauantaina jo 30 vuoden ajan. Juhlavuoden kunniaksi Suomen Saunaseura hakee päivän virallistamista almanakkaan vakiintuneeksi liputuspäiväksi.

– Sauna on arvostettu osa suomalaisuutta. Tänä vuonna juhlitaan sekä Suomen 100-vuotista itsenäisyyttä että Suomen Saunaseuran 80-vuotista taivalta. Mikä voisi olla sopivampi hetki nostaa lippu salkoon myös suomalaisen saunan kunniaksi, Suomen Saunaseuran varapuheenjohtaja Jussi Niemelä sanoo.

Kansalaisadressin Suomalaisen Saunan Päivän puolesta voi allekirjoittaa 2.1.–31.12.2017 välisenä aikana. Tavoitteena on kerätä 100 000 nimeä adressiin, joka lisää sisäministeriölle toimitettavan liputuspäivähakemuksen painoarvoa.

Linkki adressiin ja lisätietoja hankkeesta kampanjasivustolta www.saunanpaiva.fi.

Suomen Saunaseura ry 80 vuotta

Suomen Saunaseura viettää tänä vuonna juhlavuottaan. Juhlavuoden virallisena suojelijana toimii seuran kunniajäsen ja Suomen tasavallan presidentti Sauli Niinistö.

Lisätietoja:
Jussi Niemelä
varapuheenjohtaja, Suomen Saunaseura ry
Puhelin 050 506 1999, jussi.p.niemela@gmail.com

Pekka Krook
puheenjohtaja, Sauna from Finland ry
Puhelin 045 631 8384, pekka@saunafromfinland.fi


Ota yhteyttä

Carita Harju

Toiminnanjohtaja
Puh: 040 566 2481

Liity postituslistallemme, niin saat tietoa Sauna from Finlandin toiminnasta!

Strategiset kumppanit

  • Harvia
  • Sokos Hotels
  • Visit Jyväskylä Region
  • Sauna Capital Tampere
Sauna from Finland
Sauna from Finland lisää kansainvälisesti suomalaisen saunaelämyksen tunnettuutta, buustaa jäsenverkoston liiketoimintamahdollisuuksia sekä luo maailman parhaita saunaelämyksiä.
© 2021 Sauna from Finland › Tietosuojaseloste


Sauna from Finland on rekisteröity tavaramerkki, jonka käyttäminen ilman merkinhaltijan lupaa on kielletty.
Hyväksytyt jäsenemme saavat käyttää erillistä verkostomerkkiä.