Saunarekka järjestää yhteistyössä Jyväskylän kaupungin, sekä lukuisten yritysyhteistyökumppaneiden kanssa hyväntekeväisyystapahtuman Jyväskylän Lutakonaukiolla, syyslomaviikoilla 16.-23.10.2021. Tapahtuman aikana kerätään varoja suomalaiseen mielenterveystyöhön lahjoittamalla tapahtuman tuotot Suomen Mielenterveys ry:n, MIELI ry:n työhön.

Alueelle kasataan viikon ajaksi ohjelmaa, keikkoja, ravintoloita sekä muuta viihdykettä koko perheen tapahtumaan soveltuvaan tyyliin. Tapahtumassa, sekä lauteilla nähdään monelle tuttuja kasvoja. Muun muassa Jengi Viihtyy -podcast, Sauna-Timo, räppäri Käärijä, Poju, Tuomas Kauhanen, The Voice Of Finland Ira, sekä Radio Novan Anssi Honkanen laittavat oman panoksensa suomalaisen mielenterveystyön hyväksi.

Saunomisen maailmanennätys by Narvi 16.-23.10.2021

Tapahtuman aikana Saunarekka laittaa kroppaa likoon hyvän asian puolesta. Ryhmä suorittaa saunomisen maailmanennätyksen saunomalla seitsemän vuorokautta, eli 168 tuntia yhteen soittoon siten, että saunan lauteilla istuu tapahtuman jok’ikinen sekunti joku – jokainen
toki vain pienen hetken kerrallaan. Ennätykseen saavat liittyä kaikki mukaan! Saunomisen maailmanennätys kuvataan Saunarekan stream -palveluihin suorana saunasta kellon ympäri koko tapahtuman ajan. Muistathan siis pakata uima-asun mukaan, jos haluat kirjoittaa nimesi historian kirjoihin. Voit myös liittyä tunnelmiin mukaan etänä, vaikket paikan päälle pääsisikään saunomaan. Saunaennätyksen tuotot lahjoitetaan lyhentämättömänä MIELI ry:lle. Lue lisää MIELI ry:n toiminnasta.

Sauna from Finland paikalla torstaina 21.10.

Sauna from Finland on myös mukana hyväntekeväisyystapahtumassa. Tapahtuma-alueelle rakentuu suuri sauna-alue, jossa on Sauna from Finlandin nimeä kantava Sauna Lounge -teltta. Torstaina 21.10.2021 klo 12:00-17:00 on Sauna from Finland -päivä ja yhdistyksen markkinointi-, viestintä- ja tapahtumatiimi on paikan päällä. Tule tapaamaan yhdistyksen toimijoita ja jäseniä, vaihtamaan kuulumiset ja tietysti myös saunomaan. Päivän ohjelmaan kuuluu mielenkiintoisia haastatteluja, vapaata seurustelua ja verkostoitumista. Lisäksi Jyväskylän ammattikorkeakoulun Tiimiakatemian opiskelijat tuottavat erilaisia maittavia makeita ja suolaisia herkkuja yötä päivää, koko tapahtuman ajan, joten ei nälkäkään pääse yllättämään. Torstaina 21.10. Sauna from Finland -päivän jälkeen klo 17:00 alkaa huutokauppakeisari Aki Palsamäen vetämä hyväntekeväisyyshuutokauppa, jossa huudettavissa on esimerkiksi Sauna from Finlandin jäsenyritysten tuotteita. Jos haluat tarjota yrityksesi tuotteita torstaina järjestettävään huutokauppaan, ota yhteyttä Sauna from Finlandin Satu Ilomäkeen, p. 045 646 3630 / satuilo@saunafromfinland.fi. Illalla meininki huipentuu muun muassa Poika saunoo -kappaleesta tunnetun artistin Pojun keikkaan.

Lue lisää

Liity postituslistallemme!

Saat tietoa Sauna from Finlandin toiminnasta!

Strategiset kumppanit

  • Harvia
  • Sokos Hotels
  • Visit Jyväskylä Region
  • Sauna Capital Tampere